Tipy pre vlnité vlasy. Kozmetika, starostlivosť a najčastejšie chyby

Autor2 týždne pred

Majiteľky a majitelia vlnitých vlasov zbystrite pozornosť! Tento článok, plný tipov a rád, ako sa starať o svoj typ vlasov, si dôkladne prečítajte a poprípade uložte. Prinášame totiž kompletné informácie, vďaka ktorým budú tvoje vlny krásne definované, šťavnaté a plné zdravého lesku bez krepovitosti. Nájdeš v ňom informácie o tom:

  1. Aká kozmetika je pre vlnité vlasy najvhodnejšia?

  2. Ako sa o svoje vlny starať a aké metódy používať?

  3. Ako riešiť najčastejšie problémy s vlnami?

Vlnité vlasy – mám ich aj ja? 

Ak sa vo svete kučier pohybuješ už nejaký ten čas spolu s nami vieš, že neexistujú na svete dvoje rovnaké kučery. Každé, na čele s tými tvojimi, sú výnimočné. Existujú však určité rozdiely v tvare kučier, ruličiek a vlniek, ktoré nám pomáhajú rozdeliť ich do troch typov vlasov. Vďaka tomu je jednoduchšie nájsť účinnú kozmetiku na tvoj typ vlasov a taktiež metódy, vďaka ktorým dosiahneš ich vysnívaný vzhľad. Samozrejme, nájsť tie najideálnejšie kúsky alebo značku chvíľu potrvá, no minimálne vieš, akým smerom sa ubrať. 

KUČERAVÝ TIP: O vhodnej kozmetike na vlasy a spôsobe, ako sa o ne starať, nerozhoduje len typ vlasov, ale taktiež ich poréznosť alebo inak povedané pórovitosť. Rozdiel medzi vysoko a nízko préznymi vlasmi spočíva v tom, ako veľmi sú jemné šupinky – kutikuly, odchýlené od vlasu. Vysoko porézny vlas s odhalenými kutikulami ľahko nasaje vodu aj výživu, ale tak isto ľahko sa aj vysuší. Nízko poréznym vlasom treba pri namočení sa a nasiaknutí výživy trochu pomôcť poodchýliť šupinky (napríklad teplom), zato však ostanú hydratované omnoho dlhšie. Viac o pórovitosti vlasov a o tom, ako zistiť, ku ktorým patria tie tvoje nájdeš v článku Čo je to pórovitosť vlasov?

Avšak späť k označeniu. Kým typ s označením 1 označuje rovný vlas, my sa budeme zaujímať o tieto:

  • 2 – vlnité vlasy,

  • 3 – kučeravé vlasy,

  • 4 – afro vlasy.

Okrem toho každý jeden typ ešte triedime do troch podkategórií označených písmenami A, B, a C. To znamená, že ak hovoríme o vlnitých vlasoch, tie tvoje môžu byť typu 2A, 2B alebo 2C. Aký je medzi nimi rozdiel? 

Ak máš vlny typu 2A a používaš komerčnú vlasovú kozmetiku, zrejme je žehlička tvojím najlepším priateľom. Jemné zvlnenie sa často objavuje až od úrovne uší alebo nižšie, preto môžu byť vlasy v hornej časti úplne rovné

Vlny typu 2B sa už tak trochu podobajú na tvar písmena “S” ale splošteného. Dosiahnuť krásne definované a pravidelné zvlnenie je však makačka. 

A v prípade posledného vlnitého typu vlasov – 2C, sú dosť rozpačité. Síce už postrádaš akékoľvek rovné vlasy, no o pravidelných kučerách niekedy nie je ani reč. Sem – tam vlnka a sem tam krásne “S”-ko.  

Ktora kozmetika je pre vlnité vlasy najlepšia a ako ju vybrať? 

Základným pravidlom pre výber kozmetiky pre nerovné vlasy je orientovať sa na prírodné zloženie. Či už postupuješ podľa Curly Girl metódy alebo nejakej z jej obmien, v produktoch na vlasy radíme vyhýbať sa látkam ako sú sulfáty a silikóny. 

Silikóny sa často objavujú najmä v stylingových produktoch a vytvárajú dojem hladšieho či lesklejšieho vlasu. Avšak zároveň aj nánosy (takzvaný build-up), ktoré tvoj vlas zaťažia a ďalšia výživa či hydratácia s k nemu už nedostane

Aby sa vlasy nečistôt a nánosov zbavili, pridávajú sa do bežných komerčných šampónov sulfáty. Tie síce vlasy hĺbkovo vyčistia, avšak aj nadpriemerne vysušia. Ako teda na to? Najideálnejšie je vyhnúť sa silikónom a následne aj sulfátom. Hĺbkové čistenie – takzvaný clarifying stačí vykonávať len občas

KUČERAVÝ TIP: Okrem spomenutých prísad, je potrebné vyhnúť sa parabénom, vysušujúcim alkoholom a minerálom. Avšak pozor, aj v prípade silikónov platí, že nie všetky, napríklad tie vode rozpustné, musia tvojim vlasom ublížiť. Ktoré sú to, a ako sa zorientovať v zložení sa dočítaš v článku, v ktorom ťa naučíme čítať etiketu na vlasovej kozmetike. 

Tipy na kozmetiku pre umývanie vlnitých vlasov (H3)

Na umývanie vlniek sú vhodné skôr šetrné low-poo šampóny s dôrazom na vyššie uvedené zloženie, než v kučeravom svete často používaný kondicionér na čistenie. Takzvaný co-wash však taktiež dokáže tvoje vlasy vyčistiť bez toho, abych ich zbavil prirodzených olejov a vysušil ich. U vlniek však môže vlasy vzhľadom na svoje zloženie zaťažiť. Mnohé značky však ponúkajú aj jemný co-wash, ktorý vlnitým vlasom neublíži. Zoznam konkrétnych cowashov nájdeš tu. Podľa potreby (1 – 2x do mesiaca, ak používaš co-wash) však nezabúdaj na spomínané hĺbkové čistenie hĺbkovým šampónom. To ti pomôže aj vtedy, ak budeš chcieť svoje vlasy znova dostať do bodu 0 alebo budeš mať pocit, že sú zaťažené a doterajšia vlasová rutina nefunguje.

Tipy na kozmetiku pre hydratáciu a výživu vlnitých vlasov (H3)

Rovnako, ako v prípade kučeravých vlasov, hydratácia je kľúč aj pri vlasoch vlnitých. Povinnou jazdou je kondicionér na jemné vlasy. Dobrý pomocníkom ako bonus naviac je leave-in kondicionérna vlnité vlasy, ktorý zároveň môžeš použiť aj na refresh svojich vlniek vo chvíli, keď máš pocit, že potrebujú impulz na zvlnenie, no nemáš čas si ich umývať. V prípade bezoplachového kondicionéru platí, že nesadne každej vlnke. Pre hrubšie a ťažkopádnejšie vlny alebo tie, ktoré majú tendenciu vyššej porozity, môže jeho zakomponovanie do tvojej vlasovej rutiny veľmi prospieť. Rovnako, ako v prípade, ak máš farbené vlasy, ktoré si vyžadujú extra dávku hydratácie. Pozor však na vlny s nižšou poréznosťou, ktoré sú skôr jemnejšie. Tie môžu, naopak, ostať po použití leave-inu nadmieru zaťažené. 

Extra výživu ti prinesie maska na vlny, ktorú je potrebné zaradiť podľa aktuálneho zaťaženia vlasov alebo ročného obdobia, pretože aj to je jeden z faktorov, ktoré na tvoje vlasy vplývajú. Odporúča sa v priemere raz za týždeň. Okrem vitamínov dodá vlasom extra hydratáciu a podľa potreby aj proteíny – základné stavebné prvky každého vlasu.

KUČERAVÝ TIP: Nedostatok proteínov alebo hydratácie je jedna z najčastejších otázok, ktoré majitelia kučeravých vlasov riešia. Ak je treba doplniť hydratáciu, vlasy sú vysušené, rozštiepené, bez lesku. Absencia proteínu sa prejavuje skôr zaťaženým dojmom vlasov, ich lámavosťou, vypadávaním a minimálnou pružnosťou. Rozlúskni, ako sú na tvoje vlny pomocou nášho článku o dileme hydratácia verzus proteín.

Tipy na kozmetiku pre styling vlnitých vlasov

Styling je dôležitým bodom, ako vlny zafixovať a práve v prípade vlnitých vlasov je často zanedbávaný. Výsledkom je napríklad nevzhľadný frizz – krepovitosť, ktorá vzniká v dôsledku nesprávnej či žiadnej stylingovej techniky (naše tipy spomenieme nižšie) a taktiež nedostatočnej fixácie vlhkosti v jednotlivých pramienkoch vlasov. 

Pri výbere vhodného produktu na styling vlnitých vlasov je dôležité prihliadať na to, aby vlasy príliš nezaťažil. Príkladom sú nadýchané peny alebo gély s ľahkým prírodným zložením, prípadne aktivátory, ktoré povzbudia to správne zvlnenie a definíciu. Viac tipov, ako vybrať stylingový prípravok, sme rozoberali v tomto článku, určite ti pomôže zúžiť tvoj výber.

Ako postupovať pri starostlivosti o vlnité vlasy?

Okrem kozmetiky zohráva veľmi dôležitú rolu aj to, akým spôsobom so svojimi vlnami zaobchádzaš. Základným predpokladom úspechu je cesta pokus – omyl. Veru, nik nepovedal, že to bude ľahké, no aj v prípade vlniek platí, že čo je dobré pre jedného, nie je zákonite vhodné aj pre druhého. Niekedy stačí malá zmena a výsledok je viac než uspokojivý. 

Umývanie a výživa vlnitých vlasov


Začína to pri umývaní vlasov a hydratácii. Už len taký detail ako to, kedy sa češeš, zohráva dôležitú rolu v tom, čo uvidíš v zrkadle. Vhodná chvíľa je vždy vtedy, keď aplikuješ kondicionér a tvoje vlasy sú mokré. Napríklad pri umývaní vlasov. Trafiť dve muchy jednou ranou znamená, že pomocou hrebeňa so širokými medzerami medzi zubami vlasy rozčešeš a zároveň tak rovnomerne rozdistribuuješ kondicionér. 

Pri aplikácii kondicionéru použi techniku squish-to-condish (mačkanie pramienkov od končekov ku korienkom), aby bolo zvlnenie maximálne. Pre ešte väčší objem sa radšej predkloň a pokračuj, kým sa vlasy nezgrupia do vlniek. V tejto chvíli môžeš aplikovať aktivátor alebo pomocníka na lepšiu definíciu. Nasledovať môže plopp pomocou starého bavlneného trička alebo vhodného uteráku. Stačí doň vlasy zabaliť a chvíľu počkať, kým tkanina nasaje nadmernú vlhkosť. Alebo ju jednoducho pomocou uteráka povytláčaj. Pozor, nečochrať! Krátko nato, kým sú vlasy ešte vlhké, zaháj posledný krok – styling

Ako na styling a sušenie vlnitých vlasov?

Dosiahnuť krásne vlny, to dá vo väčšine prípadov celkom zabrať. Pre lepšiu definíciu vlniek môžeš aplikovať stáčanie pramienkov do menších twistov a ich následné uvoľnenie. Alebo ich vypnúť pomocou sponiek. Ďalšou z možností je rozdeliť vlasy do jednotlivých menších sekcií a s trpezlivosťou sa venovať stylingu kúsok po kúsku. Napríklad tak, že pramienky postupne natočíš na špeciálnu Denman kefu.

Nasleduje opäť squish-to-condish. Je však potrebné robiť to tak, aby sa nenarušila dosiahnutá definícia v predošlom kroku. Pamätaj, že je navyše potrebné, aby boli vlasy ešte stále vlhké, takže ich pokojne podľa potreby navlhči rozprašovačom.

Nuž a napokon je tu posledný krok – sušenie a fénovanie vlasov s difuzérom. V prípade dlhých vlnitých vlasov býva veľmi častým problémom to, že váha vlasov jednotlivé pramienky vyrovná. Správne použitie difuzéra je preto naozaj na mieste a výsledok bude pre mnohých majiteľov vlnitých vlasov prekvapivý. Pre extra objem od korienkov opäť v predklone. Ak sa po vysušení objaví tvrdá škrupinka po stylingovom fixačnom prípravku, nezľakni sa. Jednoducho ju vypukaj pomocou techniky scrunch (stláčaj jednotlivé sekcie pramienkov od končekov ku korienkom) a uvoľni nadýchané, krásne definované vlny z jej zajatia. 

KUČERAVÝ TIP: Máš v tých výrazoch tak trochu hokej? Prebehni si náš článok o najčastejších stylingových technikách, kde sa určite zorientuješ. Výhody a nevýhody voľného sušenia verzus sušenia pomocou difuzéra sme zase porovnali tu.

Dobrá rada na záver – nazabúdaj na kaderníčku/kaderníka 


Naša rada na koniec znie – nezanedbávaj pravidelnú návštevu kaderníckeho salónu, kde sa na kučery a vlnité vlasy špecializujú. Okrem vhodného postupu pri stylingu ti pomôžu správnym strihom vyťažiť z tvojich vlniek maximum. Mnohí totiž kvôli túžbe po krásnych dlhých vlasoch nehľadia na rozštiepené končeky a polámané vlákna, ktoré vlasy oslabujú a narúšajú ich zdravie. Tieto kroky a rady ti zaručene poskytli základný prehľad o tom, ako sa starať o vlnité vlasy a predchádzať najčastejším problémom, s ktorými možno stále bojuješ i ty. Nezabúdaj však, že v tom nie si sama/sám a v prípade, ak potrebuješ pri výbere vhodných produktov poradiť, pokojne nás kontaktuj.

Zanechajte nám Váš názor
Zanechajte odpoveď
Ak chcete napísať komentár, musíte sa prihlásiť.

Uvod

Nastavenia

Navigácia