Najznámejšie stylingové techniky. Ako upravovať kučeravé vlasy?

Autor1 rok pred

Vyčarovať krásne kučery alebo vlny je pre mnohé curly girls (ale i mnohých curly boys) ťažko dosiahnuteľné. Preto často siahajú po praktických účesoch a copíkoch, ktoré dokážu nedostatky ukryť. Vďaka vhodným stylingovým technikám však dokážeš zo svojich neposlušných kaderí vykúzliť účes podľa svojich predstáv. Nech sa páči, prinášame zoznam rôznych postupov, ktoré ti k tomu môžu dopomôcť. 

Cesta k dokonalému stylingu začína správnou starostlivosťou

Skôr, než sa vrhneš do finálneho bodu – úprave svojich vlniek alebo kučier do požadovaného stavu, zastav sa na moment. Dôležité je totiž aj to, ako sa o vlasy staráš. Už vhodnou starostlivosťou a, samozrejme, vlasovou kozmetikou, môžeš predchádzať najčastejším problémom, ako sú krepovité, na vzhľad vysušené alebo málo definované kučery

Ak im dopraješ dostatok hydratácie (mimochodom, niekedy skôr možno i proteínu) a vieš, ako ich ochrániť aj počas spánku, existuje niekoľko overených postupov, ktoré ti pri stylingu kučeravých vlasov pomôžu dosiahnuť vysnívaný výsledok. No na začiatok, vieš…

…ako rozčesať kučeravé vlasy?

Tajomstvo spočíva v dvoch základných princípoch. Tým prvým je, že vlasy češeme vo chvíli, keď sú ešte mokré a nasiaknuté prípravkom (aj tie jemné). Pri česaní suchých vlasov dochádza k zvýšenej miere narušenia štruktúry vlasu a jeho následnej lámavosti. Ak je však rozčesávanie skutočným trápením, veľkým pomocníkom sú aj prípravky, ako napríklad kondicionér na rozčesávanie, ktorého zloženie napomáha vlasom podvoliť sa a ty si jednoduchšie poradíš aj s nepríjemnými uzlíkmi. 

Nie je však jedno, aký hrebeň použiješ. A presne to je druhý dôležitý rozmer rozčesávania. V kučeravom svete používame hrebene so širokými medzerami medzi zubami alebo špeciálne detanglingové hrebene. Neporušujú totiž pramienky kučier a zároveň dopravia prípravok ku každému z nich. Ak však rozčesávanie pomocou hrebeňa nie je pre tvoje kučery tou najlepšou voľbou, možno ti postačia len tvoje prsty :). Alternatívou pri rozčesávaní vlasov, ktoré sú nasiaknuté vodou a kondicionérom, sú aj špeciálne stylingové hrebene. Ich hlavné využitie je však priamo pri úprave kučier do ich požadovaného stavu (viď jedna zo stylingových techník v článku nižšie).

Ako postupovať pri stylingu kučeravých a vlnitých vlasov?

Rovnako, ako výber vhodného stylingového prípravku (gél, sprej, krém a pod.), aj pri hľadaní toho správneho postupu pre tvoje kučery zrejme budeš musieť chvíľku skúšať. Keďže sú každé vlasy unikátne, jednotný postup, ktorý by fungoval u každého, žiaľ, neexistuje. Pozri sa však, akými rôznymi možnými technikami môžeš vysnívaný styling dosiahnuť

Sušenie vlasov pomocou plopping-u

Plopping je ideálny spôsob, ako z vlasov šetrne dostať nadbytočnú vlhkosť. Veľmi často je však táto technika používaná aj v prípade aplikácie stylingových produktov.  

Ako na správny plop?

Klasický uterák, ktorý dosiaľ sušil tvoje vlasy, je potrebné vymeniť za tričko alebo uterák z mikrovlákna. Zabudni taktiež na klasické čochranie alebo šúchanie vlasov o látku. Nielen, že tým narušíš definíciu kučier, no práve drsné tkaniny spôsobujú v štruktúre vlasov nepríjemnú krepovitosť a nadmerné odvádzanie vlhkosti. A tú predsa potrebujeme v štruktúre vlasov uzamknúť. Ideálne na plopping je bavlnené dlhorukávové tričko. Pokojne aj staršie, ktoré ti už dávnejšie zapadlo v najspodnejšej polici šatníka. 

Plopping môžeš použiť vo chvíli, kedy potrebuješ z vlasov dostať nadmernú vodu (po zmytí kondicionéru alebo masky) a následne postupovať podľa niektorej z nižšie uvedených stylingových techník. Druhou možnosťou je, že stylingový prípravok, prípadne ich mix, nanesieš ešte do vlasov nasiaknutých vodou, upevníš do ploppu a potom dosušíš voľne alebo difuzérom. 

  1. Tričko rozpresti na posteľ či sedačku. Predkloň sa a vlasy nechaj padnúť smerom dopredu.

  2. Pomaly sa skláňaj, aby sa tvoje kučery prirodzene poskladali na rozpresternom tričku a následne jeho konce na bokoch zviň do akéhosi turbana. Pozor však, aby sa pramienky vlasov nedostali do časti, ktorú budeš zatáčať. Mali by zostať voľne zložené v priestore, ktorý ti vznikne na vrchu hlavy.

  3. Zatočením rukávov vytvoríš po stranách hlavy remene, pomocou ktorých takýto provizórny, no maximálne efektívny priestor pre vlasy vytvoríš. Po 5 – 20 minútach tričko opatrne zlož z hlavy a môžeš pokračovať nejakou z nižšie uvedených stylingových techník alebo vlasy dosušiť voľne či pomocou difuzéra studeným vzduchom. 

NÁŠ TIP: To, ako dlho budeš vlasy v plope zbavovať prebytku vody, závisí aj od porozity tvojich kučier. Kým pre vysokoporézne vlasy postačí pár minút, v prípade vlasov s nižšou porozitou treba počkať dlhšie.

Plopping však nemusí vyhovovať každému. Alternatívou je vmačkávanie. Stylingové prípravky si nanes do mokrých vlasov a následne mikrovláknovým uterákom alebo bavlneným tričkom jemne naber časť vlasov a stlač smerom ku korienkom bez toho, aby si vlasy čochral/a alebo vodu žmýkal/a. 

Najobľúbenejšie STYLINGOVÉ TECHNIKY pre kučeravé vlasy

Squish to condish

Najčastejšie používanou technikou pri stylingu je “squish to condish” a.k.a mačkanie :). Tento spôsob aplikácie prípravkov na vlasy sa používa aj pri ich umývaní, resp. aplikácii cowashu alebo kondicionéru. Princíp spočíva v tom, že do mokrých vlasov vnesieš prípravok pomocou stláčania smerom od končekov ku korienkom. Ideálna poloha, ak sa rozhodneš pre “squish to condish”, je v predklone, prípadne si vlasy prehoď na bok. Prípravok sa vďaka vode, ktorá je vlastne jeho nositeľom, dostane ku každému pramienku. Pri jeho nanášaní môžeš vlasy rozdeliť na vrstvy alebo si opäť pomôcť detanglingovým hrebeňom. Mačkanie vlasov je potrebné robiť do tej chvíle, kým sa stylingový prípravok nedostane pomedzi všetky kučery. 

Roping

Ďalšou metódou, ako do vlasov dostať stylingový prípravok šetrne, je takzvaný roping. Jeho výhodou je, že nenarúša pramienky vlasov a prirodzenú definíciu vĺn a kučier. Postup je jednoduchý. Prípravok si nanes do dlane a druhou rukou odčleň od všetkých vlasov jednu časť o hrúbke približne 2-3 centimetre. Uchyť vlasy ako lano a dlaňami následne vnášaj prípravok od vrchu smerom dole po celej dĺžke a obvode. Pre istotu môžeš nakoniec vlasy stlačiť od končekov smerom ku korienkom (ako pri vmačkávaní) a odstrániť kvapkajúcu vodu. Vlasy nechaj opäť voľne vyschnúť alebo si pomôž difuzérom.

Vypínanie vlasov pomocou klipov

Ak aj tvoje pripomínajú skôr tvar pyramídy, než krásny, nafúknutý styling od korienkov, možno je práve tento trik to, čo roky hľadáš. Bez pomôcok sa však nezaobídeš. Tentokrát to budú klipy (sponky s mechanizmom štipca) s dostatočnou šírkou (minimálne centimeter). 

Po umytí, nanesení stylingového prípravku a čiastočnom vysušení vlasov (prirodzene alebo za pomoci difuzéra) rozdeľ svoje vlasy pri temene hlavy na niekoľko sekcií. Ich počet závisí od ich hustoty, priemerne to však môže byť približne 10 častí. Každú jednu zopni klipom priamo pri korienkoch. Zároveň tak vlasy podvihneš. S touto úpravou je potrebné vydržať až do úplného vysušenia vlasov. Pomôcť si môžeš opäť raz difuzérom. Po ich odstránení vlasy jemne pomocou prstov porozdeľuj a prehrab tak, aby prirodzene splývali v smere rastu. Rozdiel zbadáš na prvý pohľad. Vlasy sa krásne pozdvihli a nabrali objem už od korienkov.

Styling pomocou stylingovej kefy DENMAN

Značka Denman je v kučeravých kruhoch pojem. Nie je to totiž obyčajná kefa, ale skvelý pomocník, ktorý dokáže bezkonkurenčne zadefinovať kučery a vlny. V momente, ako si do mokrých vlasov dostal/a maximum hydratácie pomocou kondicionéru, nastáva čas na styling pomocou Denman hrebeňa. Pre podporu definície môžeš použiť krém alebo aktivátor, ktorý krásne kučery ešte viac podporí. Vlasy si rozdeľ do sekcií tak, aby bolo jednoduché pracovať s jednotlivými časťami. Vrchnú časť môžeš zopnúť do štipca a pokračovať neskôr po viacerých poschodiach. Hlavný fígeľ spočíva v tom, že si oddelíš malé množstvo pramienkov a pomocou Denman kefy pomaly vyčešeš od korienkov smerom ku končekom. Nie však smerom nadol, ale v 90° uhle, aby vlasy nabrali objem už od korienkov. Na konci pohyb ruky jemne zatočíš akoby do špirály. Vlasy voľne splynú a stláčaním zdola smerom ku korienkom podporíš ich zvlnenie do prirodzeného tvaru. Postupuj sekcia za sekciou a vo finále podľa potreby zafixuj vlasy obľúbeným stylingovým prípravkom a nechaj vysušiť (prípadne použi difuzér).

Rake and Shake

Aj v prípade tejto stylingovej techniky budeš potrebovať vlasy rozdeliť do sekcií. Avšak, vráťme sa o krok späť. Základom sú opäť raz mokré vlasy ošetrené kondicionérom. Pre istotu si môžeš pripraviť aj rozprašovač, pomocou ktorého vlasom dodáš vlhkosť aj vo chvíli, keď sa ti bude zdať, že vlasy schnú. Po rozdelení vlasov, vezmi niekoľko pramienkov z prvej sekcie (môžeš aplikovať krém, prípravok na definíciu alebo priamo styler s fixačným účinkom) a zahrabni do nich prsty priamo ku korienkom. Následne ťahaj smerom ku končekom v napnutom stave. Na konci pramienky neupusti, ale jemne povoľ napätie a začni nimi triasť do ľubovoľného smeru. Kučery sa týmto pohybom krásne zadefinujú. V momente, ako tomuto procesu podrobíš všetky vlasy, môžeš opäť použiť techniku vtláčania a vniesť do vlasov stylingový prípravok, ak si tak doteraz ešte neurobil/a. Aj v tomto prípade je finálnou bodkou sušenie vlasov (prirodzene alebo difuzérom).

Vytlieskavanie krusty

Znie to možno zvláštne, no ak si už stylingové prípravky použil/a, celkom určite sa stalo, že si natrafil/a na taký, ktorý po zasušení zanechal na tvojich kučerách tvrdú vrstvu. Krustu. 

Pozor, nerozčesávať! Vytlieskavať. 

V Curly girl metóde sa stretneš aj s pojmom scrunch out the crunch. Časť vlasov si vlož medzi otvorené dlane a pohybom pripomínajúcim tlesknutie uvoľni pramienky spod krusty. Alebo stláčaj kučery smerom od končekov ku korienkom a tak ich zo stvrdnutého obalu vysloboď. Prípadné zvyšky môžeš z vlasov pomocou prstov jemne povytriasať tak, aby si neporušil/a ich definíciu. Výsledkom sú zafixované pramienky alebo špirálky, plné lesku. 

Pripravená/ý na skúšanie? Možností, ako dosiahnuť kučery ako z katalógu, je hneď niekoľko. Ideálny spôsob, ako nájsť tú najvhodnejšiu je, že ich vyskúšaš. Napokon, stylingové techniky si môžeš ľubovoľne upravovať alebo ich navzájom kombinovať. Aj drobné vychytávky, ako napríklad neustále dodávanie vlhkosti rozprašovačom do vlasov, dokonca aj počas sušenia, dokážu vo výsledku veľké zmeny. Všetky pomôcky a stylingové prípravky nájdeš na www.kučerave.sk

Zhrnutie:

CHCEM VYSKÚŠAŤ STYLINGOVÉ PRÍPRAVKY

Zanechajte nám Váš názor
Zanechajte odpoveď
Ak chcete napísať komentár, musíte sa prihlásiť.

Uvod

Nastavenia

Navigácia