Tipy pre kučeravé vlasy: Všetko od A po Z

Autor1 týždeň pred

Pohybuješ sa vo svete kučier už nejakú tú chvíľu? Potom vieš, že kučier, vlniek a špirál existuje neúrekom. Sú ako odtlačky prstov, dvoch ľudí s rovnakými kučerami jednoducho nenájdeš ?. 3 základné skupiny – vlnité, kučeravé vlasy a afro, sme sa v Kučeravé rozhodli rozobrať dopodrobna.

Tipy pre vlnité vlasy nájdeš v nedávnom článku a preto nadišiel čas pozrieť sa na druhý typ vlasov – kučeravé (3A, 3B a 3C). 

Netušíš, čo tie skratky znamenajú avšak to, že ti hlavu zdobia kučery vidíš pri každom pohľade do zrkadla? V tom prípade čítaj ďalej. Dozvieš sa:

  • Aké sú rozdiely medzi typmi vlasov 3A, 3B a 3C?

  • Čo okrem typu vlasov zaváži pri starostlivosti a výbere produktov pre tvoje kučery?

  • Ako si vytvoriť vlasovú rutinu pre svoje kučery?

Čo znamenajú skratky 3A, 3B, 3C a aký je medzi nimi rozdiel?

Poznáme 4 základné typy vlasov, pričom 3 z toho označujú vlasy nerovné.

1 – rovné vlasy

2 – vlnité vlasy

3 – kučeravé vlasy

4 – afro vlasy

Znamená to, že ak sa tvoja koruna krásy čo i len jemne vlní alebo je tvoja hlava plná roztomilých struniek, patria tvoje vlasy do jedného z troch typov vlasov – 2, 3 alebo 4. Každý z nich sa ďalej delí na tri ďalšie podskupiny, ktoré označujeme písmenami A, B, C. 

Ako zistíš, či tie tvoje patria práv do typu 3 – kučeravé? 

  • Kučery typu 3A už na prvý pohľad pripomínajú viac kučery, než vlny. Ak je prirodzená definícia jednotlivých sľučiek približne o veľkosti korkovej zátky, ide presne o tento typ vlasov.

  • Kučery typu 3B majú ešte intenzívnejšie špirálky, približne o veľkosti ukazováka. Navyše je pre ne chrakteristický väčší objem, než v prípade typu 3A.

  • Kučery typu 3C už môžu pripomínať afro. Ako ich rozpoznať? Predstav si, že pramienok vlasov intenzívne obtočíš pravidelne okolo slamky do pohára alebo ceruzky. A ten objem! Jednoducho wau.

Najčastejšie problémy, ktoré sú pre tento typ kučeravých vlasov charakteristické, veľmi závisia od toho, či sa skôr približujú k vlnitým vlasom alebo, naopak, k afro. Inak povedané, je ich celá škála. Od problematickej definície a nedostatočného objemu v prípade vlasov 3A až po nekonečný boj s večne suchými pramienkami v prípade vlasov typu 3C. Tak sa teda pozrime na to bližšie.

Od čoho závisí výber kozmetiky a starostlivosť o kučeravé vlasy?

Pri výbere kozmetiky máš v špecializovaných e-shopoch na výber podľa typu vlasov. Aj preto je dôležité vedieť, aký je ten tvoj. Síce je veľkou pomocou, že si jednoducho zvolíš typ 3A – 3C a vhodné vlasové produkty sa ti zobrazia ako na dlani, nie je to však všetko. 

Okrem typu vlasov je dôležitá aj ich pórovitosť. Toto označenie nájdeš aj pod termínom porozita alebo poréznosť a znamená to odchýlenie vlasových kutikulov od vlákna vlasu. Vlasové kutikuly si predstav ako drobné šupinky, ktoré v prípade nízkoporéznych vlasov takmer vôbec od vlasu neodstávajú a štruktúra vlasu je takmer hladká. Na strane druhej, v prípade vlasov vysokoporéznych, je vlas drsnejší a šupinky odchýlené od vlasového vlákna. 

Okej, čo to ale spôsobuje?

Kučeravé vlasy, porozita a vlhkosť

Ešte sme v tomto článku nespomenuli dôležitú vec. Vlastne tú najdôležitejšiu, ktorú kučeravý vlas najčastejšie postráda. A tou je vlhkosť. Kým vo všeobecnosti platí, že väčšinu problémov, prečo sú ľudia nespokojní so vzhľadom svojich kučier (suché vlasy, krepovité a pod.) spôsobuje práve nedostatok vlhkosti, aj tu existuje určitá miera. Vlasy typu 3C skôr inklinujú k suchším a potrebujú väčšiu mieru hydratácie. Vlasy typu 3A, naopak, môže až nadmerná hydratácia zaťažiť (ako v prípade vlnitých vlasov). 

Vráťme sa však o krok späť – k pórovitosti. Je totiž kľúčom k tomu, ako vlasy s hydratáciou nakladajú. Prečo? Pri odhalených šupinkách – vysokoporéznych vlasoch je logické, že vlas nasaje všetku potrebnú vlhkosť (a výživu), no rovnako rýchlo ju aj opäť stratí. Riešenie? Vlhkosť vo vlase je potrebné uzamknúť. Vhodnou starostlivosťou (umývanie vlasov chladnejšou vodou) a taktiež voľbou správneho kondicionéru a stylingového prípravku.

Na druhej strane tu máme vlasy nízkoporézne – so šupinkami tesne pri vlasovom vlákne, ktoré prepustia do útrob vlasu len minimum vlhkosti a taktiež výživy. V tomto prípade platí, že musíš ich poodchýleniu trochu dopomôcť, aby bol vlas hydratovaný až priamo do vlákna. Tu pomôže teplo – napríklad para z horúcej sprchy alebo zábal a voľba produktov s ľahším zložením.

KUČERAVÝ TIP: Zistiť viac o tom, aká je porozita tvojich vlasov, nie je také jednoduché. Závisí to od viacerých faktorov, ako napríklad toho, či sú tvoje kučery farbené, o koľko odtieňov, či používaš často žehličku alebo fén s horúcim vzduchom a podobne. Úplne presnú odpoveď vie mikroskop, avšak našepkať ti ju môžu aj rôzne testy, ktoré môžeš vyskúšať doma. Tak napríklad test vodou. Ponor zopár svojich vypadnutých vlasov do vody, ak plávajú na hladine, sú skôr nízkoporézne a dostať hydratáciu priamo do vlákna, bude tak trochu makačka. Ak sa vlasy ponoria a klesajú ku dnu, inklinujú k vysokoporéznym vlasom, ktoré dokonale vlhkosť pohltia, avšak vo chvíli aj stratia.

Ďalšou možnosťou je test hmatom. Chyť jeden z vlasov medzi ukazovák a palec a posúvaj nimi po povrchu vlasu smerom od končeka ku korienku. Ak je povrch drsnejší, je pravdepodobné, že vlas vyššej pórovitosti, ak hladký (rovnako ako v smere od korienka ku končeku), tvoje vlasy budú skôr nízkoporézne. Nespoliehaj sa však len na výsledok jedného domáceho testu, ale zahrň všetky vyššie menované faktory, ktoré pripadajú v úvahu. Poróvitosti vlasov sme venovali aj článok v našom blogu.

Nájdi svoju vlastnú vlasovú rutinu 

Za posledné roky sa konečne aj u nás, na Slovensku, začala šíriť kučeravá osveta. Mnohí z nás, ktorí od puberty nepustili z rúk žehličku ani netušili, že patria medzi kučeravcov. Ak máš chuť, ich príbehy si môžeš prečítať napríklad v článkoch Aha, veď ja mám kučery! alebo Bye, bye žehlička. Možno napokon zistíš, že máte niečo spoločné. Veľký zlom nastal v období pandémie, kedy sa pomocou sociálnych sietí rozšírila takzvaná Curly Girl metóda. A hoci dnes už existuje mnoho jej verzií a modifikácií, veľa princípov ostáva zachovaná. Základ je kozmetika na prírodnej báze, ktorá neobsahuje škodliviny a postupy v starostlivosti o vlasy, ktoré podporujú prirodzenú definíciu kučier.

KUČERAVÝ TIP: O rozdieloch medzi “tou pravou” Curly Girl metódou a jej rôznymi obmenami a o jej pre a proti sme písali v článku, kde sa dozvieš, či je CGM naozaj pre každého

Či už teda postupuješ podľa CGM alebo upravených metód, alebo sa ti skôr pozdávajú tipy nejakého kučeravého influencera, to najdôležitejšie je vytvoriť si svoju vlastnú vlasovú rutinu. Intervaly, ako často vlasy umývať, kedy postačí refresh, ktoré kozmetické prípravky pri jednotlivých krokoch používať a aký postup zvoliť pri starostlivosti o svoje kučery. Ako by mohla napríklad tá tvoja vlasová rutina vyzerať?

Umývanie kučeravých vlasov 

Na rozdiel od vlasov vlnitých, tu už máš väčší výber produktov. No nepredbiehajme. Základ je zbaviť vlasy všetkých nánosov a chémie pomocou hĺbkového čistenia – tzv. clarifying. Budeš potrebovať šampón určený na hĺbkové čistenie. Takéto čistenie je vhodné z času na čas opakovať napríklad keď máš pocit, že sú tvoje vlasy povädnuté, nefunguje doterajší postup alebo prišli do styku s látkami, ktoré ich mohli poškodiť (konvenčná kozmetika, chlór v bazéne a podobne).

Vhodné clarifying šampóny pre vlasy 3A – 3C nájdeš tu

A teraz späť k možnostiam bežného umývania. Alebo skôr čistenia vlasov. Pri kučeravých vlasoch sa osvedčila okrem šampónovania aj menej známa možnosť, takzvané čistenie vlasov pomocou kondicionérucowashing. Nie však hocijakého, vyberaj si kondicionér s označením cowash. Aplikuje sa do mokrých vlasov a po pár minútach ho môžeš, podobne ako šampón, zmyť. Jeho zloženie dodá vlasom väčšiu dávku hydratácie a zároveň ich neoberá o vzácne prirodzené oleje. 

Druhou alternatívou, najmä pre jemnejšie/tenšie vlasy (väčšinou typu 3A) je low-poo šampón. Čiže šampón na prírodnej báze bez škodlivých vysušujúcich látok, ktorý ich však nezaťaží tak, ako cowash. Ktorý si vybrať? Vyskúšaj obe možnosti a zisti, ktorý tvojim kučerám sadne lepšie.

Vhodné čistiace kondicionéry (cowash) pre vlasy 3A – 3C nájdeš tu.

Vhodné low-poo šampóny pre vlasy 3A – 3C nájdeš tu.

Hydratácia a výživa pre kučeravé vlasy

Zapamätaj si, kondicionér je povinná jazda. Aj keď si predošlý krok, umývanie vlasov, zvolila/zvolil cowash. Kondicionér dodá tvojim vlasom ešte viac vlhkosti a potrebnej výživy a pomôže pri ich rozčesávaní. Mimochodom, práve pri jeho aplikácii je na to ten správny čas. Použi klasický, oplachový kondicionér a podľa potreby ďalšej hydratácie doplň aj o šikovný bezoplachový leave-in kondicionér, ktorý môžeš využiť aj na refresh. To znamená, že nie je vždy potrebné absolvovať celé zdĺhavé umývanie vlasov. Aby tvoje kučery nabrali znova skvelú definíciu, postačí ich oživiť refrešom

Vhodné kondicionéry pre vlasy 3A – 3C nájdeš tu.

Vhodné bezoplachové kondicionéry (leave-in) pre vlasy 3A – 3C nájdeš tu.

Okrem klasickej hydratácie je tu však aj extra starostlivosť, ktorú je potrebné kučerám tohto typu dopriať približne raz až dvakrát za mesiac (v prípade kučier typu 3C obyvkle aj častejšie). Opäť však závisí od toho, v akom stave sú tvoje vlasy. Ak sú tvoje vlasy bez lesku, majú vysušené končeky, nedržia tvar a pôsobia nezdravým dojmom, v tom prípade hydratuj viac. Napríklad pomocou masky alebo hĺbkového kondicionéru

Vhodné masky pre vlasy 3A – 3C nájdeš tu.

KUČERAVÝ TIP: Máš v tom zmätok a pojmy ako cowash či leave-in ti nič nehovoria? Prečítaj si náš veľký špeciál o kondicionéroch a zisti, ktorý kedy použiť. 

Dilema menom proteín. Kupovať si prípravky s jeho obsahom alebo bez? 

Okrem dostatočnej hydratácie môže tvojim kučerám chýbať aj pevnosť a teda proteín. Nie vždy je však celkom jednoduché rozoznať to. Skús napríklad vlas natiahnuť. Nevrátil sa do svojej pôvodnej dĺžky, ale ostal natiahnutý? Vyberaj si produkty na výživu vlasov s proteínom. Viac k tejto téme sme písali v článku Čo moje vlasy potrebujú – hydratáciu alebo proteín?

Proteín sa napokon nenachádza len v doplnkoch a prípravkoch určených na výživu. Nájdeš ho v celej škále produktov. Od low-poo šampónov a cowashov cez kondicionéry a masky až po stylingové prípravky. Preto, ak sú tvoje vlasy citlivejšie na proteín, je vhodné sledovať zloženie všetkých produktov, ktoré pri svojej rutine používaš. Niekedy sa dokonca vyskytuje v jednom prípravku aj viac druhov proteínu. Náznak toho, že tvoje vlasy už ďalšiu várku bielkovín nepotrebujú sú suché, tuhé a lámavé vlasy. Hoci by sa to na prvý pohľad nezdalo, dokonca aj hrubší kučeravý vlas s vyššou porozitou nemusí proteíny znášať dobre alebo nimi môže byť jednoducho presýtený. Vtedy si vyberaj kozmetiku pre kučery bez proteínu.

KUČERAVÝ TIP: Cieľom je, aby boli proteíny a vlhkosť v rovnováhe. Kým niektoré vlasy potrebujú dodať len jedno z uvedených, iné, naopak, možu potrebovať oboje. Ak aj vieš, že proteínovú starostlivosť potrebuješ, nezabudni vždy po použití prípravkov s proteínom doplniť aj vlhkosť, vďaka ktorej budú posilnené vlasy aj krásne jemné a nadýchané.

Styling kučeravých vlasov

Posledný bod programu. V podstate začína ešte pred sušením vlasov. Aby tvoje kučery nadobudli správnu definíciu, ešte pokiaľ sú vlhké (dokonca viac mokré), odporúčame aplikovať vhodný fixátor. A teda gél, pomádu, custard alebo iný prípravok, ktorý zachytí všetky tie dokonalé tvary tak, ako ti to príroda nadelila. 

Vhodným pomocníkom, ako dosiahnuť krásne definované strunky, je aktivátor, najmä pre vlasy typu 3A, ktoré majú z času na čas tendenciu tváriť sa ako vlny. Ak je to tvoj prípad, použi ho ešte pred fixáciou. A ako na ňu?

Stylingových techník a postupov je naozaj veľa, návod, ako na ne nájdeš v tomto článku. Napokon, aj to je jedným z bodov tvojej vlastnej vlasovej rutiny – prísť na to, ktorá tvojim vlasom sadne najviac. Kým vlasy typu 3A ešte potrebujú z časti pomoc, napríklad špeciálnou kefou Denman, kučeravejší vzor typu 3C ocení silný stylingový fixátor a správnu techniku, ako z vlasov po vysušení vytlieskať krustu (zbytka stylingového prípravku). 

Pri výbere stylingového prípravku sa zase raz orientuj aj podľa pórovitosti tvojich vlasov. Zbytočne budeš na vlasy aplikovať ťažké oleje a maslá, ak sú nízkoporézne. Do vlasu sa nedostane nič a zbytočne tvoje pramienky len zaťažia. Tento typ produktov, naopak, použi ak máš vlasy s vysoko porozitou, absorbujú ich s potešením. Dobrá rada znie, vyhnúť sa teplu, ktoré by kutikuly ešte viac rozšírilo. Pre nízkoporézne vlasy ho ale potrebujeme. Rovnako ako ľahké stylingové peny, gély s jemným zložením ale spreje s rozprašovačom, ktoré vlas nezaťažia.

Vhodné stylingové prípravky pre vlasy 3A – 3C nájdeš tu.

KUČERAVÝ TIP: Veľký rozdiel spočíva aj v tom, ako svoje vlasy sušíš. V prípade kučeravých vlasov máš dve možnosti – nechať si ich voľne vyschnúť alebo použiť fén s difuzérom a nastavením s nie príliš horúcim vzduchom (opäť raz tá porozita). Obe metódy sme porovnali v tomto článku, prečítaj si, ktorá bude pre teba lepšia.

Vyčerpávajúce info? Už sme na konci. Avšak malé upozornenie. Žiť s kučerami, je jedna veľká jazda. Ale to už zrejme tušíš. Samá zákruta, rovná cesta tam, kde ju zrovna nechceme… Ale neboj, dá sa to ustáť, ten výsledok za to stojí ?. Veríme, že ti aj tieto rady prídu vhod a ty nájdeš tie najideálnejšie postupy a vlasové prípravky, ktoré z tvojich kučier urobia neprehliadnuteľné.

Zhrnutie: 

Zanechajte nám Váš názor
Zanechajte odpoveď
Ak chcete napísať komentár, musíte sa prihlásiť.

Uvod

Nastavenia

Navigácia